Under flera års tid har Mikael "Soldoktorn" Sandström, 64, svarat på svenskarnas frågor och funderingar kring sjukdomar och skador i TV4:s långkörare Nyhetsmorgon.
Nu är hela Sveriges favoritdoktor högaktuell med boken "Sånt är livet: Berättelser från akuten" som innehåller just det: erfarenheter från Sandströms tid inom läkaryrket.
Mikael Sandström: "Lite läskigt"
När Mikael Sandström medverkar i TV4:s "Efter fem" och berättar om sin nya bok frågar Anna Brolin om den värsta reaktionen han fått på någonting han sagt i tv-rutan.
– Jag har ju blivit mordhotad för att jag inte tycker om cannabis. Jag tycker att det finns några hundra som kanske behöver medicinsk cannabis, medan den övriga gruppen inte behöver det, säger han i programmet och fortsätter senare:
– Jag gick ju och tittade över axeln i parkeringsgarage och sådär. För det var väldigt tydligt hur det skulle gå till, så det var väldigt obehagligt. Det var några år sedan, men det är lite läskigt ändå. Samtidigt vill jag inte låta det styra.