Annons

E-Type i storbråk med toppchef – kallade henne för "Lilla.."

Publicerad: 22 maj 2025, kl. 06:39
E-Type och Jenny Bengtsson hamnade i bråk
E-Type öppnar nu upp om bråket med Jenny Bengtsson. Foto: Stella Pictures, Henrik Montgomery/TT Bild

Martin "E-Type" Eriksson såg rött av den mäktiga kvinnans ord – då kallade han henne för både "primadonna" och menade att hon "inte är trovärdig".

Ämne:

E-Type

Martin "E-Type" Eriksson är kanske allra mest känd för sin musik – sedan mitten av 1990-talet har han fått svenskar att dansa till eurohits som Life, This is the Way och Here I go again. Utöver det är E-Type även synonymt med sina riviga scenschower där pyrotekniken minst sagt har en framträdande roll.

Att E-Type är fascinerad och extremt intresserad av vikingatiden är vida känt – redan år 2002 så byggde han en vikingaby, spatserade omkring i tidsenliga kläder och skrev böcker om vikingatiden.

– Allt ska stämma i minsta detalj med vad man vet om livet i början av 900-talet. Därför blir det ingen elektricitet i byn. Det blir marknader, djur, hantverkare, eld, båtar som tjäras och mat som lagas. I långhuset på 27 meter ska vi ha bröllop, fester och konserter, sa E-Type om sin vikingaby i en intervju med Aftonbladet då.

E-Type
E-Type har alltid älskat vikingatiden. Här sommaren 1999 under lanseringen av sin bok Sveakampen. Han och hans besättning kom till presentationen med skeppet Helgaholm, det som i boken kallas för Helga. Bildkälla: Pontus Lundahl/TT Bild

Expressen har rapporterat att E-Type även äger elva vikingaskepp, och han i flera intervjuer berättat om olika vikingabyar han planerat att uppföra.

Annons

År 2011 drog E-Type dock igång ett vikingaprojekt som kom att bli en stor succé – nämligen restaurangen Aifur i Gamla stan i Stockholm.

– Tanken är att ha rätter baserade på de råvaror som gick att få tag på i norden på vikingatiden. Det blir bröd som bakas av den typ av sädesslag man hittat i gravar, det blir dadlar som man tog hem från Miklagård (Turkiet) och så vidare, sa E-Type till GP då.

Krogen är en stor framgång – enligt färska siffror från Alla Bolag som Nyheter24 har tagit del av så omsatte krogen under 2024 hela 35 miljoner kronor.

E-Type i bråk med Jenny Bengtsson

E-Type är inte artisten som hamnar i skandaler – men för ett par år sedan hamnade han mitt i en infekterad storm. Vi tar det från början. Aifur hade inget kollektivavtal – något som genererade i tuff kritik från Jenny Bengtsson, som då var ordförande för Hotell- och restaurangfacket.

Annons
Jenny Bengtsson
Jenny Bengtsson. Bildkälla: Henrik Montgomery/TT Bild

I sin blogg uppmanade hon restaurangbesökare att inte gå på kändiskrogar – och Aifur var en av dom – som saknar kollektivavtal.

E-Type svarade då med att kalla Jenny Bengtsson för "primadonna" och sa att "hon är inte trovärdig, den lilla tjejen". Bengtsson kommenterade då hans kommentar i en intervju med Sveriges Radio.

– Att bli utsatt för manliga härskartekniker och förminskning på grund av kön är jag van vid. Det säger en hel del om vilka argument i sakfrågan man egentligen har om man måste använda sig av sådant för att ta sig fram i debatten, sa hon då. 

Jenny Bengtsson
Jenny Bengtsson blev hårt ansatt av E-Type. Bildkälla: Leif R Jansson/TT Bild
Annons

I en ny intervju med tidningen ETC så berättar E-Type mer om bråket.

– Jag tyckte att det var lite förmätet att hylla vissa restauranger bara för att de hade kollektivavtal. Jag blev lite ledsen och irriterad och uttryckte mig klantigt och så blev debatten plötsligt någonting annat, säger han till ETC.

E-Type
E-Type skämdes för att ha uttryckt sig dumt. Bildkälla: Pontus Lundahl/TT Bild

– Jag skämdes så mycket för att jag uttryckte mig så dumt, så jag kände: "Släpp det där", säger han vidare.

Idag har de anställda kollektivavtal, även fast E-Type tycker att det är "lite fånigt" då alla anställda har hans nummer och kan ringa honom.

– Det är en sådan liten verksamhet så vi behöver inte vara anslutna, säger han till ETC.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons