Nyheter24
Annons

Åsa och Emilio Ingrossos bolagsbråk — handlar om miljoner

Publicerad: 20 feb. 2026, kl. 08:30
Åsa och Emilio Ingrosso
Åsa och Emilio Ingrosso vinner miljontvisten Foto: Robert Eklund
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Åsa och Emilio Ingrosso träffades när Åsa skulle öppna en skoaffär på Mallorca och letade efter en fabrik. Då fick hon tipset av en gemensam vän att höra av sig till Emilio, en romans spirade snabbt upp mellan de två och resten är historia. De blev ett par år 2012 och tog sig till altaret år 2015.

Under tiden som gifta har de tillsammans drivit flera populära krogar, två stycken på Mallorca och flera restauranger i Stockholm. Att driva restauranger är inte ovanligt i Ingrosso-familjen. 

Nyheter24 har tidigare rapporterat om den saftiga summan Ingrosso-familjen drar in från sina restauranger, Åsa och Emilio Ingrossos intäkter var då svåra att hitta, men det går att anta att de drar in höga summor.

Åsa Ingrosso gick nyligen ut i sina sociala medier med att hon har flyttat till en egen lägenhet i Palma, vilket bland annat Nyheter24 rapporterade om tidigare. Orsaken till flytten gick varken hon eller Emilio ut med men detta har lett till mycket spekulationer kring om paret ska skiljas.

Åsa och Emilio Ingrosso. Bildkälla: STELLA PICTURES

Ingrosso-paret vinner miljontvisten 

Hur det blir med kärleksrelationen mellan paret vet bara dom – men en stor framgång har Åsa och Emilio nu anledning att fira. 

Annons

Via ett franchisekoncept driver nämligen paret flera restauranger i Stockholm, detta koncept innebär att franchisegivaren ger franchisetagaren rätt att driva en verksamhet under deras varumärke mot en avgift. 

Åsa och Emilio Ingrossos miljonbråk som Expressen nyligen rapporterat om gäller restaurangen Omnio som hittas på Rörstrandsgatan 18 i Stockholm. Tvisten uppstod efter att den andra parten av avtalet, Festivus Rörstrandsgatan 18 AB, inte följde avtalet.

Ingrosso-paret stämde då Festivus Rörstrandsgatan 18 AB och krävde bolaget på tre miljoner kronor. 

I en färsk dom som tidningen Expressen har tagit del av är det nu klart att Ingrosso-paret vinner målet i tingsrätten, detta innebär att paret nu kommer att inkassera tre miljoner kronor.

Vilken tur att det löste sig!

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons