Medina tävlade i den tredje deltävlingen av Melodifestivalen 2026 och tog sig med bidraget "Viva L´Amour" direkt till final. Duon består av Sammi Daniel Rekik och Ali Jammali.
De är uppvuxna i Stockholm och Östersund men har rötter i Tunisien. Bandet släppte första singeln "Magdansös" år 2003 och deras mest lyssnade låt genom tiderna, "Miss Decibel", släpptes år 2013.
Medina har tävlat i Melodifestivalen två gånger tidigare, första gången 2022 med bidraget "In i dimman" och andra gången år 2024 med bidraget "Que Sera". En vinst har det tyvärr inte lett till men vem vet, kanske går de hela vägen i år?

Medina-medlemmen gillar att driva
Att duon gör bra musik det vet vi men vad vet du egentligen mer om artisterna? Nyheter24 har tagit reda på lite mer personlig information om Medina.
– Jag har så många tatueringar, jag har en liksom en svanktatuering, jag har en clown, en sur skrämmig clown som jag gjorde på Bali när jag var 20 bast, säger Sammi och fortsätter:
– Som jag inte ångrade då för jag ville gömma den för farsan och det tyckte jag att det var det bästa stället att ha så man kunde dra upp shortsen. Den ångrar jag grovt.
De berättar att den som är mest trolig att hamna i beef med en annan kändis är Sammi.
– De blir väl jag, för du träffar aldrig folk, säger Sammi.
– Jag rör mig inte bland folk, säger Ali.
När de får frågan om vem som är mest trolig att skämma ut den andra på efterfesten är svaret självklart.
– Jag gillar att skämma ut folk, med kärlek, säger Sammi.
– Han gillar att driva, säger Ali.
Nu kanske du känner duon lite bättre? Hela intervjun hittar du nedan.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
