Leif GW Persson upptäckte att äpplen hade dumpats utanför hans sommarstuga i Elghammar, Sörmland.
Något han beskyller SVT för.
– Ja, det är riktigt. Det är SVT som har gjort det, säger han till TV4 Nyheterna.
Stöttade äppelaktionen mot ministrarna
Bakgrunden till äppelaktionen är ett nyligen avslutat fall där en man fälldes för olaga hot och ofredande.
Detta efter att han lämnat en korg med ”Hitleräpplen” och en docka med ett avhugget huvud utanför migrationsminister Johan Forssells och handels- och biståndsminister Benjamin Dousas bostäder.
Efter domen uttalade Leif GW Persson sitt stöd för aktionen till 100 procent, vilket ledde till debatt.
Därefter fick även Persson en äppelaktion mot sig.
Uppger att SVT ska ha gjort äppelaktionen
Han uppger att SVT ska varit boven i dramat och lagt äpplena vid hans sommarstuga.
– Det är onekligen en unik form av reportageverksamhet som de bedriver, säger Leif GW Persson till TV4 Nyheterna.
När TV4 Nyheterna frågar om han har bevis för att SVT ligger bakom aktionen, svarar Leif GW Persson att han vet det med säkerhet och att händelsen skrämde hans dotter och barnbarn.
En granne har bekräftat att äpplen har kastats på platsen och uppger att en stor skåpbil med SVT-logotyp har cirkulerat i området.

Ska polisanmäla SVT
Leif GW Persson menar att aktionen utgör grovt olaga intrång, hemfridsbrott, skadegörelse och olaga hot och att han kommer att polisanmäla.
– Det kommer att polisanmälas naturligtvis. Jag är fullkomligt övertygad om att det kommer att gå till fällande domar, säger han.
SVT slängde äpplena utanför GW
I satirprogrammet "Svenska nyheter" på SVT visas hur redaktionen lämnar ett halvt ton äpplen utanför sommarhuset hos Leif GW Persson.
Programledaren Messiah Hallberg säger i inslaget att aktionen gjordes eftersom GW anses uppskatta äpplen.
– Det är ett snårigt fall det här. Det enda jag med säkerhet tar med mig är att GW älskar att få oönskade äppelbud. Så jag ville testa det här, menar han allvar eller är det bara tomma ord? Det jag gjorde var att jag fraktade hem ett halvt ton äpplen hem till GW i Sörmland, säger Messiah Hallberg i programmet.
Enligt GW Persson har han nu kontaktat sin advokat. Han uppger också att de svartklädda personer som dumpade äpplena ska ha hotat hans familj.
– Jävla jubelidioter. Min advokat får ta hand om det här, jag ska stämma arslet av dem, säger han till TV4 Nyheterna.
Nyheter24 söker SVT.




