Den 19 december 2025 föll en historisk dom mot influencern Christofer "Chrippa "Lundström. Han dömdes till fängelse i två år och nio månader för två fall av grovt främjande av olovligt spel, fyra fall av grovt bokföringsbrott, fyra fall av grovt skattebrott, två fall av grovt näringspenningbrott, flera fall av brott mot folkbokföringslagen, försvårande av skattekontroll och bokföringsbrott.

Chrippa överklagade domen
Så varför blev domen då historisk? Jo, han är nämligen den första i Sverige som dömts för främjande av olovligt spel. Detta då han på sina sociala medier gjort reklam för spel som saknar svensk licens.
Åklagaren hade för den samlade brottsligheten yrkat på fängelse i tre år och sex månader för Chrippa.
– Det här är synnerligen allvarligt, särskilt beaktat med hans roll som influencer, sa åklagaren Hanna Nilsson under sin slutplädering, rapporterade Aftonbladet då.

Både Chrippa och åklagaren överklagade domen. Chrippa har enligt SVT nekat till alla brott förutom skattebrott av normalgraden. Medan Chrippa hoppas att frikännas på vissa punkter och få sitt straff sänkt så hoppas åklagaren Hanna Nilsson på ett skärpt straff.
– Vad gäller bokföring- och skattebrott har vi praxis för vad straffvärdet bör ligga på. Men det saknas när det gäller främjande av olovligt spel. Därför tycker jag att det är viktigt att frågan prövas i högre instans. Jag vill att tingsrättens dom i huvudsak ska fastställas, men att straffet skärps något, sa hon till SVT.
Chrippa sitter fortsatt häktad, och där har han mötts av ett tungt bakslag. Han får inte träffa sin fru Linnea Lundström, som är gravid med parets första gemensamma barn.
Anledningen till att de inte får träffas är att även hon dömdes i samma mål, vilket Nyheter24 tidigare rapporterat om.
Domen mot Chrippa Lundström – hovrätten skärper/sänker straffet
Fredag den 13 mars klockan 11.00 så landade slutligen hovrättens dom. De har valt att sänka straffet för Chrippa.
Även hovrätten dömer mannen för skatte- och bokföringsbrotten, men bedömer att inget av bokföringsbrotten och endast två av skattebrotten är grova.
När det gäller främjande av olovligt spel frikänns 36-åringen från ett av åtalen, medan han döms för det andra, som dock inte bedöms som grovt.
Hovrätten dömer mannen även Chrippa försvårande av skattekontroll och folkbokföringsbrott. Den näringspenningtvätt som mannen också har åtalats för bedömer emellertid hovrätten ingår i skattebrottsligheten varför han inte döms särskilt för det brottet.
– Hovrätten har i de flesta avseenden gjort samma bedömning av bevisningen som tingsrätten, även om hovrätten sett något annorlunda på brottslighetens allvar. Den största skillnaden är att hovrätten inte ansett att det är bevisat att 36-åringen inledningsvis hade uppsåt till att de spel han främjade var olovliga, säger Martin Andersson, hovrättslagman i ett pressmeddelande.
Mannen är fortfarande häktad och har meddelats näringsförbud i tre år.
Hovrätten har i samma mål dessutom helt frikänt en 25-årig kvinna – alltså Linnea Lundström – från ansvar för motsvarande brott.
Det nya straffet är fängelse i ett år och tio månader. Utöver det så sänks även det bötesbelopp som Chrippa skulle betala till staten – från 900 000 till 70 000 kronor.
Chrippas egna ord om lyxlivet: "Äter för 50 000 i veckan"
I förundersökningsprotkollet som Nyheter24 tagit del av så har polisen uppmärksammat flera uttalanden från Lundström om hans extravaganta liv, ord han sagt i sina livestreams som illustrerar det liv han levt.
- "Jag har fyra stycken Moncler mössor men det här är den nya”
- "200 000 lax den här streamen, man blir lite blind. Det är kul att man kan dra in lite”
- "Är man ekonomiskt oberoende så spelar tallriken ingen stor roll”
- "Jag tog ju ut 50 000 igår så nu har man ju råd att äta en vecka i alla fall”
- "Det är ett år kvar innan jag skall in och avtjäna så jag hinner åka till Dubai och Marbella några gånger innan dess. Paris hinner jag med ett par gånger också”
- ”Jag köpte en ny Prada jacka. Den gick på 30 lax”


.jpg)

