Nyheter24
Annons

Carola i tårar efter avgörande operationen: "Varit tyst..."

Publicerad: 13 mars 2026, kl. 16:02
Carola Häggqvist
Carola i tårar efter operationen Foto: Heiko Junge/TT, Anders Wiklund/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Carola

Carola Häggqvist, 59, har länge varit en av Sveriges mest folkkära artister. Hennes ljuva röst har minst sagt tagit henne långt. 

Hon slog igenom 1983 med låten "Främling" och därefter har hon fått chansen att representera Sverige i Eurovision Song Contest hela tre gånger. Carola har genom åren haft en lysande karriär med flertalet utsålda konserter. 

Carola har tidigare gått ut med att hon har haft en cysta på sina stämband. I ett inlägg på Instagram tidigare i år meddelade Carola att hon var tvungen att genomgå en operation. Hon skev i inlägget att hon hade väntat med operationen eftersom det ändå hade gått bra för henne att genomföra konserterna, fram tills då. 

Carola Häggqvist. Bildkälla: Henrik Montgomery/TT
Annons

Carolas glädjande besked

Carola berättar nu, i ett nytt inlägg på Instagram, att operationen var lyckad, polypen är borta och läkningen ser jättebra ut. I inlägget säger hon:

– Det här känns ju så härligt att veta att det gick så bra med stämbanden och min doktor var jätte jätte nöjd hörni, alltså jag blir rörd och glad. Tacksam för att det gick så bra på operationen och att jag har varit duktig efteråt och blåst i röret, kanske inte lika mycket som jag hade tänkt men ändå jag har tagit det lugnt, säger Carola och fortsätter med: 

– Jag har varit tyst, jag har pratat någorlunda bra och det såg jättebra ut, alltså halleluja.

"Grät några glädjetårar"

Carola skriver även en lång kommentar i inlägget där hon uttrycker sin tacksamhet och lycka.

Annons

"Underbara Dr Johan B var så nöjd och jag grät några glädjetårar och kände även av tårkanalen efter att en tunn liten kamera precis hade filmat min hals och stämband, via näsan.. ja det är inte så skönt. Men resultatet var positivt: Polypen är borta och läkningen ser jättebra ut!", skriver Carola bland annat. 

Vilken tur att allt blev bra till slut! Carolas röst är i tryggt förvar.

Hela inlägget hittar du nedan. 

Annons

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Carola i tårar efter avgörande operationen: "Varit tyst..."