Elin Ek ålder – hur gammal är hon?
Elin Ek föddes den 28 december 1976. Det innebär att hon fyller 50 år under 2026.
Vilka tv-program gjorde Elin Ek som Grynet i SVT?
Elin Ek slog igenom med dunder och brak som karaktären Grynet i "Jupiter" på SVT. Det dröjde inte länge innan alter egot fick både egen show och vad som kallades en "megashow" i samma kanal. I en intervju med Kristianstadbladet har Ek berättat att hon ständigt blir påmind om karaktären i vardagen, trots att flera decennier gått sedan Grynet syntes i tv.
– Det går fortfarande inte en vecka, knappt ens en dag, utan att någon vill prata med mig om Grynet. Några kanske tror att jag tycker det blir tjatigt, men så är det verkligen inte. Jag är otroligt stolt över den tiden och över förtroendet Grynet fick av publiken.

Som Grynet programledde Elin Ek en deltävling i Melodifestivalen 2004 tillsammans med Henrik Johnsson och Liza Marklund, enligt Mellopedia.
Har Elin Ek sänt radio?
Elin Ek har hörts i radio under många år och i olika sammanhang. Hos Sveriges Radio har hon till exempel varit programledare för ”Elin Ek i P3”, "Tro i P4" och "Karlavagnen". År 2004 var Ek värd i "Sommar i P1".
– Mitt sommarprogram kommer handla om livlig fantasi, längtan efter matchande bestick och manglade lakan och hur det kommer sig att Grynet kan få vem som helst att snacka, sa hon om programmet till Sveriges Radio då.

Har Elin Ek skrivit böcker?
Genom åren har Elin Ek skrivit flera böcker. I början av 2000-talet kom "Grynets bok", som enligt förlaget Bonnier Carlsen, är "rolig och punkig", "ifrågasätter och reflekterar" och är både "handgriplig och interaktiv". Därutöver har Ek gjort böckerna "Jag grejar alltså finns jag" och "Jag odlar inomhus, på balkongen och i trädgården" vilka avhandlar DIY-projekt respektive odling.

Tv- och radioprofilen har dessutom skrivit "Athena"-barnböckerna, illustrerade av Chrissie Zullo. För Kristianstadbladet har hon berättat om hur karaktären Athena kom till.
– När mitt äldsta barn var nio år letade vi efter humorböcker till honom. Utbudet var rätt tunt och nästan alla böcker som ändå fanns hade en pojke i huvudrollen.
Ek bestämde sig för att gå tillbaka till "Grynet-rötterna".
– Snackiga barn med hybris är det roligaste jag vet, och jag tror att om man gillade Grynet då gillar man också Athena. Fast på ett sätt där Athena känns mer verklig. Hon är ganska gränslös. En tydlig ledare, men också en sjysst kompis. I Athenas kompisgrupp är konflikter inte ett problem.
Har Elin Ek make eller pojkvän?
Elin Ek är gift, men hon har inte berättat om sin make i närmare detalj i intervjuer i närtid.
Elin Ek familj – har hon barn?
Elin Ek har två barn: en son och en dotter, enligt Mama. För tidningen har hon beskrivit sig själv som mamma.
– Ofta tycker jag att jag blir för tråkig och tjatig och då försöker jag pigga upp med en knasig dans, det uppskattas inte så mycket som jag önskar! Annars försöker jag vara närvarande och vi är mycket tillsammans. Jag är nog frågvis, ganska principfast och lite lagom orolig. Om man frågar min 11-åring just nu så är jag också väldigt pinsam. Va jag? Näe.

Vad gör Elin Ek i dag?
I dag jobbar Elin Ek, enligt Elle, som tv-producent och programutvecklare på SVT och UR. Hon verkar också fortsatt skriva på bokserien "Athena". Tillsammans med familjen bor hon i Stockholm.




