Thomas Stenström är en av Sveriges mest framgångsrika artister och låtskrivare. Under de senaste åren har han radat upp hits, turnerat runt om i landet och blivit en återkommande favorit på både topplistor och festivalscener. Nu har han också fått det prestigefyllda uppdraget att stå bakom Sveriges officiella VM-låt, och tidigare i våras släpptes "Leva för alltid".
Kritiken mot Thomas Stenströms VM-låt "Leva för alltid"
Låten har blivit en av de mest omdiskuterade svenska VM-låtarna på senare år. Många har hyllat låten, medan vissa har varit mer skeptiska. Kritiken har bland annat handlat om att den inte är tillräckligt "peppig" för ett fotbollsmästerskap, samtidigt som flera lyssnare uppmärksammat att refrängen tidigare använts i soundtracket till dramaserien "Leva life". Thomas Stenström själv har däremot varit tydlig med att han står bakom låten till hundra procent.

Thomas Stenström uppträder i Allsång på Skansen 2026
Förutom att vara aktuell med den officiella VM-låten “Leva för alltid”, så är han även en av artisterna som kommer uppträfade på Allsång på Skansen sommaren 2026. Förutom Thomas Stenström så ser vi namn så som Felicia, Oskar Linnros, Carola Häggkvist och Peg Parnevik.
När Nyheter24 träffade Thomas Stenström på pressträffen inför årets säsong av Allsång på Skansen fick han frågan om reaktionerna på låten – och svaret lämnade inga tvivel om vad han tycker om mottagandet.
Hur har reaktionerna på låten varit?
– De har varit helt perfekta. Över all förväntan. Jag kunde inte ha drömt om ett bättre mottagande.
Vem är din favoritspelare i landslaget?
– Victor Nilsson Lindelöf. Han är lagkapten och han är viktigast. De måste ha någon som de kan luta sig mot. Det är honom de ska luta sig på.
Kommer du kolla alla matcher?
– Jag kommer se varenda match. Utan den här VM-låten så är det fortfarande något som är svinviktigt för mig.




