1 av 3
- Foto: All Over Press.
2 av 3
- Foto: All Over Press
3 av 3
- Foto: All Over Press

"Michael Jackson gav mig kokain som barn"

Barnstjärnan Aaron Carter avslöjar skrämmande detaljer om sin relation med kungen av pop.


I en intervju med magasinet OK! berättar barnstjärnan Aaron Carter, 23, att han som 15-åring blev bjuden på kokain och alkohol av världsstjärnan Michael Jackson.

I samband med tvåårsdagen av Jacksons död berättade Carter detaljer han aldrig tidigare har avslöjat, där det bland annat kommer ut att barnstjärnan spenderade mycket tid tillsammans med Jackson.

De två ska ha gjort saker ihop som "ingen annan gjorde", och Carter kan nu i efterhand uttrycka sin olust över det inträffade.

– Han gav mig vin, och jag hade ju kunnat tack nej, men jag var 15 år, berättar han.

"Mamma ringde polisen"

Även droger tycks ha förekommit i sammanhanget.

– Han gav mig kokain. Det kändes konstigt. Vi pratade efteråt, i flera timmar i telefon. Jag avgudade Michael, men hans beteende störde mig mycket. Då ringde min mamma polisen, fortsätter Carter.

/
/
/
/
Relaterat
Så minns vi Michael Jackson
Nyheter24 blickar tillbaka och minns Michael Jacksons omtalade bortgång.
Kändisarnas hemliga kärleksbarn
Nyheter24 har kartlagt några av Hollywoods bäst bevarade hemligheter - kändisarnas utomäktenskapliga .
Michael Jacksons röntgenbilder till försäljning
Efter att stjärnan drabbats av en lunginflammation röntgades hans lungor - och då gjorde någon på sjukhuset en kopia av bilderna.
Aaron Carter klar med rehab
Popmusikern har nu lärt sig hantera sina "emotionella och spirituella problem".
Aaron Carters galna skandalpary
Barnstjärnan har sökt hjälp för missbruksproblem. Nu släpps bilder på Aaron Carters vilda festliv.
Michael Jacksons fans rasar mot teveobduktion
Popkungens fans protesterar mot att Discovery Channels planerar att granska Michael Jackson dödsorsak.
Är Michael Jacksons låt fejk - avgör själva
Popstjärnans familj anklagar låtarna för att vara en imitatör.
The King of Pop tillbaka - släpper ny platta vid jul
Hittills outgivet material av Michael Jackson har samlats på en skiva som släpps den 10 december.
Senaste nytt

"Gift vid första ögonkastet"-paret har drabbats av missfall

1 timme sedan

Följaren kom till undsättning – hjälpte influencern i hemmet

2 timmar sedan
Influencer och tv-profilen Victoria Eklund delar med sig av sin utmanande äggfrysning på Tiktok. När hon en lördagskväll stötte på problem kom en följare hem till henne och hjälpte till.

Usher uppträder på Super Bowl

3 timmar sedan
Den amerikanske r'n'b-stjärnan Usher blir huvudakt i halvtidsshowen av nästa Super Bowl, rapporterar Billboard.

Lasse Berghagen har vaknat

idag 15:26
Den folkkäre artisten Lasse Berghagen är vaken igen efter att ha legat nedsövd på Karolinska sjukhuset i Solna på grund av komplikationer efter en stor operation, rapporterar Expressen med hänvisning till dottern Malin Berghagens blogg.

Artister protesterar mot vapenlagar

idag 14:00
Billie Eilish, Peter Gabriel, Sheryl Crowe och Nile Rodgers gör gemensam sak och protesterar mot USA:s generösa vapenlagar. Tillsammans med andra artister har de gått samman under namnet "Artists for action to prevent gun violence" och beskriver sig som en icke-politisk organisation som vill få amerikaner att hjälpa till att minska landets vapenvåld.

Så håller Lasse Åberg och frun Inger kärleken vid liv – efter 60 år: “Varje dag…”

idag 11:21
Lasse Åberg och hans fru Inger Åberg, har varit gifta i snart 60 år. Nu avslöjar han hemligheten som hållit den långvariga kärleken vid liv.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.