STOCKHOLM. Anmälan ska ha gjorts strax innan han gick in i Big Brother-huset i februari 2011. Händelsen ska ha skett ett år tidigare.
– Vi hade efterfest till klockan nio på morgonen och då gjorde jag någonting som jag skäms väldigt mycket över.
Händelsen ska ha filmats och lagt upp på Youtube av några vänner till Big Brother-deltagaren.
"Hon sov"
När Nyheter24 når den åtalade deltagaren vill han inte gå in i detalj på vad som hänt, men förklarar att han blivit anmäld av en kvinna - som fanns med på videoklippet.
– Hon sov. Jag var väldigt full och jävligt idiotisk, säger han.
Enligt deltagaren själv ska han ha sett till att klippet tagits bort, på begäran av kvinnan som i utbyte lovade att dra tillbaka anmälan.
Skyller på kändisskapet
Uppenbarligen drogs anmälan aldrig in, och åtal väcktes i förra veckan.
– Det var så länge sedan det här hände. Jag tror mer att det handlar om att jag blivit en offentlig person. Hur kan det annars komma sig att åtal väcks efter ett och ett halvt år?