Annons

Maria Gripes radioklassiker släpps igen

Publicerad: 24 mars 2022, kl. 11:28
Nu kan man lyssna på Maria Gripes klassiker igen. Arkivbild. Foto: TT

Sveriges Radio släpper två av sina mest efterfrågade dramaklassiker på nytt, "Tordyveln flyger i skymningen" och "Agnes Cecilia – en sällsam historia", av Maria Gripe.

Ämne:

TT

"Tordyveln flyger i skymningen" skrevs direkt för radio av Kay Pollak och Maria Gripe 1976, och Gripe arbetade sedan om manuset till en bok, som numera är en klassiker.

"Fantastiskt kul att återigen få lyssna på dessa avsnitt. Maria och jag satt mittemot varandra med varsin gammal hederlig skrivmaskin i Småland och spånade tillsammans fram berättelsen om den mystiska egyptiska statyn, de olika karaktärerna och den märkliga och spännande handlingen, säger Kay Pollak i ett pressmeddelande.

Medverkande är bland andra Siv Ruud, Hans Alfredson, Inga Landré och Lena-Pia Bernhardson. I "Agnes Cecilia" kan man höra bland andra Christina Schollin, Marie Richardson, Magnus Krepper och Björn Granath.

Båda serierna släpps den 27 mars och finns att lyssna på under ett år.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons