Nyheter24
Annons

Den sjuka summan: Nu säljs gitarren som splittrade Oasis

Publicerad: 21 apr. 2022, kl. 11:09
Uppdaterad: 21 apr. 2022, kl. 11:10
Noel (till vänster) och Liam Gallagher i Oasis säljer gitarren de bråkade om. Arkivbild. Foto: TT

En trasig gitarr blev startskottet för vad som senare kom att leda till att rockgruppen Oasis splittrades. Nu säljs gitarren på auktion, och det är ingen billig historia.

Ämne:

TT

Bara några minuter innan en konsert i Paris 2009 hamnade bröderna Liam och Noel i ett gräl som slutade med att Liam slog sönder en av Noels gitarrer. 

Bråket blev upprinnelsen till att bandet splittrades.

Nu säljs gitarren - till en svindlande summa 

Gitarren, en röd Gibson, är numera reparerad och ska gå under klubban på en auktion i Paris den 17 maj. Utropspriset är 150 000 euro, motsvarande cirka 1,5 miljoner kronor. Man tror dock att det verkliga priset kan bli drygt 5 miljoner kronor.

På auktionen kan man också fynda det bondage-halsband som bars av Martin Gore i Depeche Mode 1980 samt en vinylskiva signerad både av rocklegenden Jimi Hendrix och den franske rockstjärnan Johnny Hallyday.

De båda objekten väntas inbringa cirka 125 000 kronor vardera.

Se mer i videospelaren ovan.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons