Nyheter24
Annons

Popkonstnären Claes Oldenburg har avlidit

Publicerad: 18 juli 2022, kl. 20:12
Popkonstnären Claes Oldenburg. Arkivbild Foto: TT

Den svensk-amerikanske popkonstnären Claes Oldenburg har avlidit i en ålder av 93 år. Skulptören var känd för sina gigantiska, offentliga verk föreställande vardagsföremål som hamburgare, läppstift och strömbrytare.

Etiketter

Oldenburg föddes i Stockholm 1929, men det var i USA han växte upp för att sedan bli en av popkonstens främsta företrädare.

Genom att uppförstora vardagsföremål i oegentliga, mjuka material blottade Oldenburg visuella strukturer hos vardagsföremålen på ett sätt som påminner om Gullivers upplevelser i jättarnas land. Om den uppmjukade formen har Oldenburg sagt att den äger ”något av teckningens fria potential”.

Pace Gallery i New York, som representerade Oldenburg, uppger att han avled i sitt hem och studio och kallar honom för "en av de mest omvälvande konstnärerna under 1900-talet".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons