Nyheter24
Annons

SR:s novellpris till Zhiwar Rashid

Publicerad: 17 apr. 2024, kl. 13:26
Zhiwar Rashid får Sveriges Radios novellpris. Pressbild. Foto: Foto: Daniel Stigefelt /Sveriges Radio
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

"Jag är självklart väldigt glad och hedrad. Att något som jag har skrivit tas emot så väl värmer själen och ger kraft till att fortsätta skriva", säger Zhiwar Rashid i ett pressmeddelande.

Fem specialskrivna radionoveller tävlade om priset. Zhiwar Rashids text handlar om två vänner från barndomen som träffar varandra igen efter många år.

"Novellen försöker berätta om krigets mörka skugga som faller över kärleken, vänskapen och naturen", förklarar han.

Vinnarnovellen lästes av Henrik Gustafsson och prissumman är 30 000 kronor. Genom åren har författaren Annika Norlin, Håkan Nesser och Karin Smirnoff fått priset.

Zhiwar Rashid romandebuterade i höstas med "Under mullbärsträdet".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
SR:s novellpris till Zhiwar Rashid