Nyheter24
Annons

Hon blir ny riksantikvarie

Publicerad: 24 okt. 2024, kl. 13:32
Uppdaterad: 24 okt. 2024, kl. 17:52
Susanne Thedéen är utsedd till ny riksantikvarie och chef för Riksantikvarieämbetet. Foto: Jakob Åkersten Brodén/TT

Regeringen har utsett Susanne Thedéen till ny riksantikvarie och chef för Riksantikvarieämbetet.

Ämne:

TT

"Uppdraget som riksantikvarie tar jag mig an med stort engagemang. Med beslutsamhet kommer jag tillsammans med medarbetarna att utveckla myndighetens och kulturarvsarbetets relevans i samhällsutvecklingen", säger Thedéen i ett pressmeddelande.

Thedéen är civilekonom och filosofie doktor i arkeologi. Hon var länsmuseichef på Gotlands museum 2017–2022, då hon fick tjänsten som överantikvarie vid Riksantikvarieämbetet.

Sedan Joakim Malmström lämnade posten som riksantikvarie i mars i år har Thedéen varit vikarierande riksantikvarie. Hon påbörjar sin anställning på torsdagen och blir den 33:e riksantikvarien i ordningen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons