Sanningen om gårdarna i Farmen 2025 som tittarna inte får se
I år har deltagarna i Farmen delats upp i två lag och på två gårdar. Men det finns en sanning om gårdarna som tittarna inte känner till.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Att vara med i Farmen är sannerligen ingen dans på rosor. Från att leva ett vanligt liv med bekvämligheter i den fartfyllda civilisationen ska du kastas in i 1800-talet och leva därefter.
LÄS MER: Peter kastas ut från Farmen – TV4 mörkade våldsamma scenerna

Tillsammans med över ett dussin andra deltagare får du vandra rakt ut i den småländska skogen tills du kommer till en gård utan varken elektricitet, vatten, toaletter eller andra förnödenheter. Det man sover på är tunna madrasser och i väggarna finns det råttor.
LÄS MER: Peter i Farmen 2025 är barnbarn till svenska idrottshjälten
Gården ska tas om hand om av deltagarna, saker ska byggas och djuren ska må bra. Klarar man uppdragen varje vecka så vinner man pris i form av mat, hygienartiklar med mer. Men utöver hårt arbete så lurar faror varje bakom hörn i form av pakter och ting där du riskerar att slås ut i de olika kamperna.

Årets säsong drog igång med rasslande fart och dramatiskt – det blev det.
I det första avsnittet fick tittarna nämligen bevittna de två exen Peter Rönnlund och Alida Kanthe mötas för första gången sedan sitt uppbrott för cirka två år sedan.
– Ja alltså.....du måste ju vara lika nyfiken över att se mig som jag är över att se dig, sa Peter när han slutligen vågade sig fram till Alida.
Men det profilerna inte visste var att TV4 i år valt att dela upp hela gänget på två olika gårdar. Alida hamnade då på en gård och Peter på en annan.
LÄS MER: Det hände när TV4 tog in snusktanten Tina i Sveriges mästerkock


På grund av regelbrott slutade det hela med att Peter kastades ut från Farmen. Detta då andra av deltagarna inte kände sig trygga med honom.

Mer om bråket i Farmen 2025 kan du läsa här.
Sanningen om Farmens inspelningsplats
Det är sedan tidigare känt att Farmen spelas in i Vaggeryds kommun i Småland. Många tittare har nu blivit nyfikna på gårdarna och flera undrar hur långt det egentligen är mellan de två olika lagen i år.
Är det så pass kort bit att deltagarna skulle kunna "hälsa på varandra" under nattetid eller ligger gårdarna så pass långt isär att det inte är möjligt?
Nyheter24 hörde av sig till produktionen för att fråga och för den med ett skarpt öga ser man att den nya gården är den gård där tidigare års Torpet-kamper utspelat sig.


– Det blir svårt att besöka varandra nattetid då det är ett par mil mellan gårdarna. Så det är ganska långt mellan dem, berättar pressansvarig Ludvig Ternstedt.
När man ändå har dig på tråden. Visste ni om att Peter och Alida varit tillsammans innan?
– Produktionen hade ingen kännedom om Alidas och Peters tidigare relation, avslutar han.
LÄS MER: Vad fan har hänt med Mat-Tina i Sveriges mästerkock 2025?