Kim Kardashian kom till den franska domstolen för att förhöras om händelserna för snart tio år sedan. Med tårar i ögonen går realitystjärnan med egna ord igenom vad som inträffade under modeveckan i Paris i oktober 2016 då flera beväpnade män tog sig in i hennes svit på Hôtel de Pourtalès.
Kardashian trodde att det var poliser. Sakta men säkert gick det upp för henne att det var inkräktare som rotade runt på jakt efter värdesaker. Kardashian försökte ringa sin livvakt, som bodde på ett annat hotell, men någon tog telefonen i från henne.
— De grabbade tag i mig på sängen och bar mig längs korridoren på jakt efter mer smycken och andra saker, säger hon, enligt BBC.
Skulle bli våldtagen
En av männen höll en pistol mot hennes rygg och band henne med rep. Eftersom hon bara hade en morgonrock på sig och var helt naken under var Kardashian övertygad om att hon skulle bli utsatt för ett övergrepp.
— Jag är övertygad om att han skulle våldta mig. Jag bad en bön för att förbereda mig psykiskt, berättar hon.
Rättens ordförande David Du Pas frågar Kim Kardashian om hon trodde att hon skulle dö?
— Jag trodde absolut att jag skulle dö, säger hon tyst.
Kardashian var rädd för att hennes syster Kourtney skulle komma hem till hotellet och finna henne död i sviten.
— Jag skulle vara ihjälskjuten på sängen och hon skulle få se det och ha minnet kvar i all evighet, säger Kardashian.
Rånarna bar in henne i badrummet innan de snabbt lämnade hotellrummet. Kardashian lyckades komma loss efter några minuter, men händelsen har satt djupa spår, berättar hon i rätten.
Enormt medieintresse
Medieintresset har varit stort och ett enormt pressuppbåd mötte Kardashian när hon kom till rätten i centrala Paris tillsammans med sin mamma Kris Jenner.
Enligt åklagarna rånades Kardashian på smycken värda tio miljoner dollar. Tio personer står åtalade för rånet, de flesta i 60-70-årsåldern. Flera har redan erkänt.
Flera av rånarna får komma till tals i rätten efter Kardashians förhör och ber om ursäkt. Ett brev från en av de åtalade läses upp i rätten. I brevet ber mannen om ursäkt för det inträffade.
— Jag uppskattar verkligen brevet. Jag förlåter dig, säger Kardashian med tårar i ögonen, rapporterar BBC.
— Men det ändrar inte känslorna, traumat och hur mitt liv har förändrats.