Den kontroversielle amerikanske modefotografen Terry Richardson svartlistades av de flesta stora modehus och tidningar 2017 efter flera anklagelser om sexuella övergrepp.
Nu publiceras dock flera bilder tagna av honom i den brittiska tidningen Arena Homme. Bilderna föreställer bland annat ett barn med en pistol och graffiti med texten "Punk rock ruined my life".
Tidningens chefredaktör Ashley Heath säger till The Guardian att bilderna är en personlig hyllning till avlidne filmregissören David Lynch, och att publiceringen inte är ett försök att återuppliva hans karriär.
Publiceringen väcker nu kritik hos inom mode- och modellvärlden, där man ifrågasätter varför Richardson får återvända utan att ha tagit ansvar eller bett om ursäkt för tidigare anklagelser.
Terry Richardson är känd inom modevärlden för att ta utmanande och kontroversiella bilder. Han har även regisserat bland annat Miley Cyrus musikvideo till låten "Wrecking ball" och Beyonces video till "XO".
Enligt The Guardian har det cirkulerat historier om fotografens beteende sedan 2001, bland annat att han har tvingat unga kvinnliga modeller till utmanande poseringar, och till att låtsas att utföra sexuella handlingar på honom. Han har själv nekat till alla anklagelser.