Nyheter24
Annons

Han får Mogrenpriset

Publicerad: 26 maj 2025, kl. 07:32
Josef Wijk får Mogrenpriset för musik om 250|000 kronor. Pressbild. Foto: Abraham Engelmark

Den 25-årige oboisten Josef Wijk blir en kvarts miljon rikare. Han får ta emot årets Mogrenpris i musik för "personlig och intuitiv musikalitet".

Mogrenpriset i musik, som instiftades av Astras före detta vd Håkan Mogren, tilldelas unga musiker i början av karriären.

Josef Wijk säger i ett pressmeddelande att han inte har haft någon tanke på en plan B i sitt yrkesliv.

"Min familj och alla lärare jag haft sedan jag började på Kulturskolan har alltid stöttat mig. Nu förstår jag hur stor betydelse det har haft för hur tveklös, rolig och sporrande min resa till professionell oboist blev. Det stödet önskar jag alla".

Wijk är född 2000 i Örebro och har efter Kulturskolan studerat vid Högskolan för scen och musik i Göteborg, Haute école musique i Genève och spelat solo-oboe i Royal Concertgebouw Orchestra i Amsterdam. Nyligen fick han fast tjänst i Helsingborgs symfoniorkester.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons