Filmen bygger på Rasmus Lindgrens roman ”De oönskade” och i huvudrollen syns fyrfaldigt Oscarsnominerade irländska skådespelaren Saoirse Ronan.
”Bad apples” är en satirisk komedi med thrillerinslag där Saoirse Ronan spelar lågstadieläraren Maria, som kämpar för att inspirera sin klass – men hindras av en stökig elev. När både Marias karriär och elevens framtid står på spel gör hon ett antal dåliga val som leder till att eleven av misstag låses in i Marias källare.
“Jag är väldigt stolt över att filmen får premiär i Toronto. Det är en mörk komedi om hur ett välmenande system, i sin strävan efter kontroll, kan få oss att gå över våra egna moraliska gränser”, säger Jonatan Etzler i ett pressmeddelande.
”Bad apples” är Etzlers andra långfilm, han långfilmsdebuterade med Netflix-komedin ”One more time” 2023.
Toronto International Film Festival (TIFF) är en av världens mest prestigefulla filmfestivaler, och ofta första skådeplatsen för vinnare på kommande Oscarsgala. Årets festival äger rum 4–14 september.