Under tisdagen var det dags för årets sjätte direktsändning från Solliden och Allsång på Skansen, som för tredje året leds av Pernilla Wahlgren. Den folkkära artisten har sedan i fjol haft något av en utmaning framför sig när det kommer till tittarsiffrorna. Flera av de program hon har lett har nämligen fått bottennoteringar när det kommer till tittarsiffror, och under 2024 sändes det Allsång på Skansen med lägst tittarsiffror – någonsin.

Den 22 juli sågs programmet av 865 000 tittare, vilket även det är i lägsta laget. Men veckan efter så vände den negativa trenden. Att ha både Charlotte Perrelli, Magnus Carlsson och Kicki Danielsson på scen visade sig vara ett framgångsrecept, och den 29 juli landade siffrorna på 942 000 tittare linjärt.

Årets rekord hitills är det program som sändes den 24 juni – då bänkade sig 1,3 miljoner tittare.
Men de positiva tittarsiffrorna till trots så går det kanske inte att göra alla glada. Under säsongen har programmet anmälts flera gånger. När Pernilla skämtade om "droger på Södermalm" var det flera som såg rött och anmälde, precis som när hennes bror Linus Wahlgren medverkade i programmet.
Utöver anmälningarna har flera tittare även riktat skarp kritik mot Pernilla Wahlgren, som en del menar har "förstört" programmet.
Ny anmälan av Allsång på Skansen
Nu kan Nyheter24 avslöja att programmet dragit på sig ännu en anmälan. Under gårdagens program blev det lite avklätt när Kim Sulocki gestaltade karaktären "Tennis-Dennis" och i ett annat segment skämtade Pernilla om att det var Pride-veckan och att de därför skulle sjunga Allsång med en "riktig bög" när hon presenterade Magnus Carlsson.

"I programmen förekom striptease och naket innehåll. Detta anser jag vara mycket olämpligt då Allsång på Skansen är ett familjeprogram som sänds i bästa sändningstid och som många barn tittar på. Jag menar att dessa inslag strider mot reglerna om att tv‐program inte ska innehålla scener som kan skada barn eller uppfattas som olämpliga för en allmän publik. Dessutom så sa Pernilla Wahlgren när Magnus Carlsson skulle komma upp på scen ” här kommer en riktig bög” vilket jag anser är en kränkande handling", skriver tittaren Andreas i sin anmälan.

Andra tittare verkade mer nöjda med programmet. På Instagram har Pernilla blivit överröst av hyllningar.
"Pernilla du är underbart! Roligt, fint, härligt människa!"
"Tack för att Kim Sulocki var med. Älskar att få skratta. Pernilla Wahlgren du e gryyyyym"
"Bästa! O tack Kim Sulocki för att du är du! Skrattmusklerna fick sig en omgång"
"Du var bättre än någonsin ikväll!! Så otroligt proffsig, både som programledare och artist! Du är fantastisk!"
"Dagens Allsång!! Woow, Satan i gatan va du rockar! Du ÄGER scen. Jag blev såå glad å se dig idag"
"Du är helt jävla underbar Pernilla. Bästa allsångsledaren!"
"Älskar dig Pernilla!! ingen klarar det du gör. Bara du!"
"Du är bästa programledaren ever. Så avslappnat och roligt, du är ju en komiker också "