Advokaterna har hävdat att Combs utsätts för ”pågående hot” i fängelset i Brooklyn, New York, där han har suttit sedan han greps i september förra året. Men åklagarna anser att situationen i fängelset förbättrats väsentligt redan innan Combs hamnade där. De fastslår också att ingenting i sak har förändrats sedan domen mot honom kom, och uppmanar därför den ansvariga domaren att inte bevilja borgen.
Combs har fällts för två fall av transport i syfte att underlätta prostitution, efter att han anlitat manliga eskorter till sina flickvänner i så kallade ”freak-offs”. Han friades från de allvarligare åtalspunkterna sextrafficking och utpressningskonspiration.
Combs får sitt straff den 3 oktober. Åklagarna beräknar straffet till mellan fyra och fem år, medan försvaret menar att straffet borde bli max drygt två år. Hans advokater hävdar att andra som begått liknande brott har släppts mot borgen, och argumenterar för att han inte bör sitta i fängelse för sin livsstil som ”swinger”.