Vid en ceremoni ledd av landets president Vjosa Osmani fick Dua Lipa, född i London av kosovoalbanska föräldrar, sitt medborgarskap.
I ett uttalande säger Dua Lipa att medborgarskapet ”förenar mina två sidor” och ”betyder mycket för mig och min familj”. President Osmani hyllade henne som en av Kosovos stora nöjesprofiler.
Familjen lämnade Kosovo under kriget på 1990-talet, men har fortsatt att ha tät kontakt med hemlandet.
Tillsammans med sin pappa Dukagjin Lipa startade hon festivalen Sunny Hill, som nu är Kosovos största musikfestival. I år är hon en av huvudakterna, tillsammans med Shawn Mendes och Peggy Gou.
Dukagjin Lipa spelade under 1980-talet i bandet Oda och är numera Dua Lipas manager.
Dua Lipa är allså numera medborgare i Storbritannien, Albanien och Kosovo. Hon har tidigare varit hedersambassadör för Kosovo och fått staden Pristinas nycklar.