Nyheter24
Annons

”Game of thrones”-fan vill ha ny författare

Publicerad: 19 aug. 2025, kl. 15:00
Författaren George RR Martin under ett besök i Stockholm 2015. Foto: Pontus Lundahl/TT

”Game of thrones”-fansen har väntat sedan 2011 på att den amerikanske författaren George RR Martin äntligen ska få ur sig slutet på sin bokserie ”Sagan om is och eld”. Nu börjar fansen ge upp.

Böckerna ligger till grund för tv-serien vars skapare tröttnade för länge sedan och skrev en egen avslutning. Dessa gick samtidigt från att vara älskade till att i mångas ögon bli syndabockar och skyldiga till ett kritiserat slut som tagits fram för fort.

Två utlovade böcker återstår: ”The winds of winter” och ”A dream of spring”. När George RR Martin i helgen svarade på fansens frågor under mässan ”WorldCon" i Seattle tyckte en läsare att fantasyförfattaren skulle ta hjälp, uppger NME.

Läsaren trodde sig inte ha så lång tid kvar i livet, och undrade därför om inte en annan närvarande författare, Brandon Sanderson, kunde få skriva klart bokserien i stället?

Frågan ledde till burop från publiken varpå frågestunden avslutades i förtid.

— Det här är för mycket. Jag vill också att böckerna ska komma ut men mannen (George RR Martin) förtjänar respekt, sade en närvarande person.

En oavslutad bokserie är en ingen anledning att bete sig som en skitstövel, tyckte en annan som framhöll att George RR Martin inte har gjort något fel. Dessutom är det bara ”en bok”. Eller två.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons