Nyheter24
Annons

Kritiserar polisen för stoppad Yasin: Överkörda

Publicerad: 1 sep. 2025, kl. 16:28
Arrangören Sam Doorali kritiserar polisens agerande när de stoppade den omstridde rapparen Yasins spelning på Trädgården Festival i Kristianstad. Foto: Johan Nilsson/TT

Yasins spelning på Trädgården festival i Kristianstad ställdes in dagen före konserten, efter att polisen gjort en ny bedömning av säkerheten. Nu säger arrangören Sam Doorali till Aftonbladet att han inte fick någon information om att polisen dragit tillbaka tillståndet.

I stället kom beskedet via media.

— Vi ställer oss väldigt frågande till att vi en halvtimme innan vi fick beskedet blev kontaktade av media som ville att vi skulle bekräfta detta, säger han till tidningen.

Doraali påstår att beslutet om att stoppa spelningen kom ”högre uppifrån” och att den lokala polisen blev överkörda.

Polisens presstalesperson säger dock till tidningen att arrangören kontaktades några minuter efter att beslutet om att stoppa spelningen fattades.

Även två tidigare planerade konserter med Yasin har fått ställas in i sommar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons