Nyheter24
Annons

Kneecap-medlem slipper terrorrättegång

Publicerad: 26 sep. 2025, kl. 11:52
Uppdaterad: 26 sep. 2025, kl. 13:04
Mo Chara firar att det inte blir någon rättegång, där han skulle ha stått åtalad för terrorbrott. Foto: Joanna Chan/AP/TT

En brittisk domare ogiltigförklarar åtalet mot en av medlemmarna i den kontroversiella rapgruppen Kneecap, som misstänktes för terrorbrott. Preskriptionstiden hade gått ut. Era försök att tysta oss har misslyckats, säger Mo Chara.

Artisten Mo Chara, från västra Belfast i Nordirland, utgör en tredjedel av rapgruppen Kneecap. Han åtalades i maj för att ha visat en Hizbollah-flagga under en konsert på O2 Forum i Kentish Town i London i november förra året. Mo Chara har nekat till åtalet om terrorbrott.

Försvaret argumenterade för att åtalet väcktes för sent och därför borde ogiltigförklaras. De menar att den tilltalade åtalades den 22 maj i år – en dag efter att preskriptionstiden gått ut. Åklagarna hävdar att åtalet väcktes den 21 maj, precis inom tidsgränsen.

En applåd bröt ut i rättssalen när beslutet meddelades, och gruppens manager Daniel Lambert skriver på X att ”Vi har vunnit!!!”. Han konstaterar att det nu inte finns några åtalspunkter mot Kneecap. ”Kneecap är på rätt sida i historien, Storbritannien är det inte. Befria Palestina”.

Utanför domstolsbyggnaden tog Mo Chara till orda inför en grupp åskådare som samlats.

— Det handlade alltid om Gaza, om vad som händer om du vågar ta ställning... Era försök att tysta oss har misslyckats, eftersom vi har rätt och ni har fel, sade han enligt AFP.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons