Besökssiffran för årets mässa har ännu inte sammanställts, men det har sett fint ut på publiksidan, enligt Ekström.
— Många upplever att det har varit mer folk än tidigare. Det har varit överväldigande både för oss och för besökarna, säger han.
Kärleken närvarande
Årets teman – kärlek och lust – har enligt mässchefen genomsyrat helgen på flera sätt.
— Det är jätteroligt att att romancegenren har kommit in ordentligt på Bokmässan och vi har sett nya publikgrupper. Vi har också haft ett tiotal vigslar, och parterapi på scen, så kärleken har varit närvarande i flera olika former.
Ekström lyfter utdelningen av priset Sjöjungfrun till Chimamanda Ngozi Adichie som en av mässans stora höjdpunkter.
— Det blev ett väldigt fint samtal och den mest välbesökta programpunkten, kön ringlade sig en kilometer lång för att komma in.
Kritik mot mässan
Men skarp kritik har också riktats mot årets mässa på grund av Vänskapsförbundet Sverige-Israels medverkande – som bland annat bestod i en programpunkt med rubriken ”Den fabricerade svälten i Gaza”.
— Vi förstår att det har väckt starka känslor. Vi reagerade och framförde vår åsikt, att vi tyckte rubrikerna var provocerande. Men vi var också tydliga med att det är deras programpunkter och deras beslut. De valde först att ändra men ändrade sedan tillbaka.
Redan nu tittar arrangören på hur man ska förtydliga vilka programpunkter som arrangeras av Bokmässan, och vilka som arrangeras av andra organisationer, säger Ekström.
— Så att det blir tydligt vem som ligger bakom vad. Vi utvärderar alltid och kommer göra det nu också, för att se vad vi kan lära till nästa år.
Vad för lärdomar tar ni med er?
— Vi kan inte svara på det just nu, det får vänta tills mässan utvärderats, säger han.