Nyheter24
Annons

S vill ge 750 miljoner mer till kulturen

Publicerad: 7 okt. 2025, kl. 10:01
Socialdemokraterna vill i sin skuggbudget bland annat införa en kulturgaranti för skolan. Arkivbild. Foto: Viktoria Bank/TT

Socialdemokraterna vill i sin skuggbudget ge 750 miljoner kronor mer till kulturen än regeringen.

Totalt landar Socialdemokraternas kulturbudget på strax över 18 miljarder kronor. Bland satsningarna finns ett nytt anslag på 300 miljoner kronor avsett för en kulturgaranti för barn och unga.

”Det ska vara enkelt att ta del av och utöva kultur. Därför vill vi påbörja införandet av en kulturgaranti i skolan, för att alla barn ska få uppleva kultur, oavsett storleken på föräldrarnas plånbok. Med en kulturgaranti är alla elever garanterade att varje termin få gå på konsert, besöka ett museum, se film eller gå på en konsert”, säger Björn Wiechel, partiets kulturpolitiske talesperson i ett pressmeddelande.

Bland partiets övriga satsningar på kulturområdet finns ökade anslag till studieförbunden om 350 miljoner kronor samt bidrag till regional kulturverksamhet om 100 miljoner.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons