Författaragenten Bengt Nordin har gått bort.
Nordin grundade sin agentur Nordin Agency 1990 och blev en av de första moderna svenska litterära agenterna som representerade författare gentemot deras förlag och lanserade på den internationella marknaden.

Det var på den tiden ett omstritt sätt att arbeta vilket skakade om den svenska förlagsbranschen. Nordin skapade sin agentur efter att bland annat varit bokklubbschef på Bonniers och vd på Wahlströms förlag.
"Unik plats i mitt liv"
Bland Nordins mest kända klienter fanns Marianne Fredriksson, Liza Marklund och Camilla Läckberg.

Läckberg beskriver Nordin som en "extrapappa" och visar sin sorg över den avlidna kollegan på Instagram.
”Som nyligen debuterad författare 2003 var det en galen chansning att be om ett möte med honom. Men han såg något i mig. Och han blev katapulten som startade min karriär”, skriver Läckberg på Instagram.




