Om någon tycker sig känna igen Eva Victor beror det troligen på HBO-serien ”Billions”, där hon var med i de sista säsongerna som ett av de unga finansgenierna.
I ”Sorry, baby” spelar hon Agnes, en collegelärare som försöker bli kvitt traumat efter att ha blivit våldtagen av en äldre kollega.
— Efter en sådan händelse undrar man vem man är. Någon har bestämt sig för att göra någonting med din kropp utan din tillåtelse, säger hon.
— Det var en riktigt renande erfarenhet att agera i filmen och att få ha den kreativa kontrollen. Samtidigt måste man, för att kunna göra det här jobbet väl, kapitulera inför allt det magiska som händer i ögonblicket och försöka fånga det.
”Blivit bortskämd”
Eva Victor berättar med humor, drama och intelligens om en kvinnas försök att komma ur sitt trauma.
— Jag har jobbat med den här filmen varje dag de senaste fyra åren. Det känns som om min dröm har blivit sann och att jag blivit bortskämd. Vad ska jag göra nu? Jag är väldigt spänd på att se vad framtiden innehåller.
Hon har inte gjort det lätt för sig, med att både skriva manus, spela huvudrollen och regissera. Och hon betonar att hon har haft stenhård koll på allt.
— Det finns inte någonting i filmen som jag inte har planerat. Jag har jobbat så hårt med den så det finns inte någonting i den som jag inte har tänkt igenom eller testat på andra sätt. Allt är resultatet av medvetna val. Jag kan förklara varför varenda liten detalj i min film ser ut som den gör.
Medvetet vag
När Victor talar om filmen anar man att hon utsatts för övergrepp – även om hon uttrycker sig vagt. Att hon inte talar öppet om sina egna erfarenheter är ett medvetet val.
— Jag vet inte om världen har alla de rätta orden som krävs för att tala om det och vi har problem med nyanser, konstaterar hon.
— Varje upplevelse av ett sexuellt trauma skiljer sig åt och alla behöver en egen röst för att tala om det de har varit med om. Jag hoppas vi kan komma fram till hur vi ska kunna tala om det utan att vara hänsynslösa. Jag vet hur jag vill tala om det och allt det finns i filmen. Se den så vet ni vad jag tycker.





