Renck är mest känd för att ha regisserat HBO:s miniserie ”Chernobyl”, som han vann en Emmy för. Andra meriter inkluderar bland annat serien ”The last panther”, samt avsnitt av ”Breaking bad”, ”The walking dead”, ”Vikings”, ”Bates motel” och ”Halt and catch fire”.
”Assassins creed” är baserad på den populära tv-spelserien om tidsresande lönnmördare.
Det första spelet lanserades 2007 och blev en omedelbar succé som sedan vuxit till en global speljätte med 14 spel, över 230 miljoner sålda exemplar och en filmatisering från 2016 med Michael Fassbender.
Handlingen till serien är ännu hemlig, men enligt seriens officiella synopsis är den ”centrerad kring det hemliga kriget mellan två skuggorganisationer – där den ena vill avgöra mänsklighetens framtid genom kontroll och manipulation, medan den andra kämpar för att bevara den fria viljan."
Inspelning beräknas att påbörjas i början av 2026.


.jpg)

