Nyheter24
Annons

Älgvandringen tillbaka på SVT: Våren kan ändra premiären

Publicerad: 25 mars 2026, kl. 10:15
Den världsberömda älgvandringen börjar i SVT den 22 april. Älgarna på bilden är från Norge. Foto: Kallestad, Gorm/Scanpix Norge/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

SVT

Den 22 april är det premiär för den drygt två veckor långa direktsändningen på SVT Play. Tack vare kameror utplacerade i skogen kan tittarna följa älgarnas färd i Ångermanlands natur över bland annat Björnmyren.

I fjol fick direktsändningen tidigareläggas med en vecka på grund av den tidiga våren – och det är ett orosmoment även i år.

”Nu får vi nog vara beredda på att det skulle kunna ske igen”, säger Johan Erhag, projektledare för ”Den stora älgvandringen” i ett pressmeddelande.

Älgvandringen har uppmärksammats i utländska medier, vilket har lockat internationella tittare till SVT:s sändningar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons