Nyheter24
Annons

Lola Young talar ut om kollapsen: Behandlas för drogmissbruk

Publicerad: 29 mars 2026, kl. 21:02
"Jag är inte färdigbehandlad, men jag mår så in i helvete mycket bättre", säger Lola Young. Arkivbild. Foto: Evan Agostini /AP/TT

Ämne:

instagram

”Det smärtar mig att säga det, men jag måste ställa in allt under överskådlig framtid”, skrev den brittiska popstjärnan på Instagram efter det att hon fallit ihop under ett framträdande på en festival i New York i höstas.

Nu, ett halvår senare, berättar 25-åringen för The Times of London att hon av integritetsskäl inte har velat gå in på djupet om vad som hände, men att hon fått hjälp mot droger.

— Jag är inte färdigbehandlad, men jag mår så in i helvete mycket bättre, säger hon till tidningen, enligt E News.

Förra månaden gjorde Lola Young comeback på Grammygalan där hon också vann pris för bästa pop-solo-framträdande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons