Nyheter24
Annons

Håkan Nesser kvar i fängelset – ”beklagligt”

Publicerad: 28 apr. 2026, kl. 18:32
Uppdaterad: 28 apr. 2026, kl. 18:32
Håkan Nesser under rättegången i Stockholms tingsrätt. Arkivbild. Foto: Anders Wiklund/TT

Ämne:

Internet

Enligt advokaten hade Håkan Nesser blivit lovad att få lämna anstalten förra fredagen för att i stället avtjäna sitt straff i hemmet på Gotland med fotboja. För Kriminalvården angav Håkan Nesser att han skulle sitta hemma och skriva, vilket Dagens Nyheter var först att berätta om.

Sonen Johannes Nesser uppger för TT att frivården på Gotland hade besökt hemmet och godkänt det. Man hade också bokat in ett samtal med författaren i dennes hem den 20 april.

Men frigivningen med fotboja blev aldrig av. I ett telefonsamtal med frivården fick Håkan Nesser veta att den sysselsättning han skulle ha hemma i bostaden var ”olämplig”, enligt sonen.

— Tanken bakom att Kriminalvården kan säga nej till vissa typer av sysselsättning är risk för att sysselsättningen medför återfall i brott, eller något annat olämpligt, säger Conny Cedermark.

— Det kan knappast betraktas som olämpligt att fortsätta en syssla som författare.

Annons

Rättsosäker hantering

Enligt Kriminalvården är ärendet fortfarande under utredning och det finns därför inga offentliga handlingar att lämna ut. Cedermark har inte fått ta del av något skriftligt beslut eller någon motivering.

— Det här är beklagligt och hanteringen är rättsosäker.

Kan du intyga att Håkan Nesser fått besked om att frigången med fotboja var godkänd?

— Jag har inte deltagit i den kommunikationen själv men har ingen anledning att ifrågasätta det.

Annons

Enligt sonen har Håkan Nesser avtjänat två tredjedelar av sitt fängelsestraff i slutet av juli och kan då friges utan fotboja om han inte misskött sig på anstalten.

Där har hans pappa endast kunnat skriva för hand, utan tillgång till dator, e-post eller internet.

Felaktiga uppgifter

Håkan Nesser dömdes till 1,5 års fängelse för tre fall av grovt skattebrott. Han medgav att han lämnade felaktiga uppgifter till Skatteverket men sade att det skedde utan uppsåt.

Är det inte rimligt att han sitter i fängelse tiden ut?

Annons

— Nej, möjligheten till frigång står alla till buds, under förutsättning att man uppfyller frivårdens kriterier och de kraven uppfyller han med råge, säger Conny Cedermark.

Till DN Kultur skriver Kriminalvården att man inte uttalar sig om enskilda fall.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons