Nyheter24
Annons

Prins Daniel rasar efter bråket – är "totalt överkörd"

Publicerad: 25 juni 2025, kl. 14:15
Prins Daniel och kronprinsessan Victoria.
Prins Daniel har tagit bråket väldigt hårt, rapporterar Svensk Dam. Foto: Stella Pictures, Jonas Ekströmer/TT Bild

Det infekterade bråket har plågat prins Daniel i flera månader, och enligt uppgifter till Svensk Dam känner han sig "totalt överkörd" och är "rosenrasande".

År 2018 började prinsessan Estelle på elitskolan Campus Manilla på Djurgården. 

Kronprinsessan Victoria, prinsessan Estelle och prins Daniel anländer till Campus Manilla på Djurgården i Stockholm till hennes första dag i förskoleklass år 2018. Bildkälla: Jessica Gow/TT Bild

På skolan går barnen till några av Sveriges mest inflytelserika familjer, och i lektionssalarna eller på skolgården kan Estelle springa på många andra kändisungar. Bland annat har Alex och Amanda Schulman, Carolina Neurath, Felix och Clara Herngren, Emilia de Poret samt Isabel Adrian och Swedish House Mafia-stjärnan Steve Angello sina barn här.

Även hockeystjärnan Mats Sundin har barn på skolan, och hans dotter Bonnie går i samma klass som Estelle. Tjejerna har varit bästa kompisar länge, och umgås ofta även utanför skolan.

Bonnie och prinsessan Estelle. Bildkälla: Jessica Gow/TT Bild
Annons

Bråk på Campus Manilla skakar skolan 

I augusti ska prinsessan Estelle, som i februari fyllde tonåring, ta det stora klivet över till sjunde klass. Men det som skulle bli ett roligt äventyr har förvandlats till en mardröm för Estelle.

Estelles klass och hennes parallellklass kommer att blandas upp till hösten – något som Estelle absolut inte vill. 

Rektor på Campus Manilla slutade hastigt

Annons

De senaste månaderna har prinsessan Estelle och hennes pappa prins Daniel stridit mot skolans ledning, och Expressen har rapporterat om hur Estelle har "ställt sig upp i klassrummet och fört sin talan". Förgäves har hon och pappa Daniel försökt nå fram till rektorn Robert Mellander, som senare valde att säga upp sig.

Prins Daniel och prinsessan Estelle är tongivande och drivande i frågan på Campus Manilla. Bildkälla: Fredrik Sandberg/TT Bild

Enligt Expressen är det "upprorsstämning" på skolan. Men trots alla högljudda protester så kommer skolan att blanda upp klasserna inför hösten.

Prins Daniel tycks ha oerhört svårt att tugga i sig skolans beslut. Nu rapporterar nämligen Svensk Dam att prins Daniel blev "totalt överkörd" och att han har blivit "rosenrasande" när han känt att hans åsikter inte blivit lyssnade på.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons