Nyheter24
Annons

Gift vid första ögonkastet 2026: Deltagare i nya säsongen

Publicerad: 17 mars 2026, kl. 08:04
Uppdaterad: 17 mars 2026, kl. 08:46
Deltagarna i Gift vid första ögonkastet 2026 och SVT:s logga
Snart har "Gift vid första ögonkastet" 2026 premiär! Foto: Linda Axelsson/SVT, Bo Pärletun/SVT, Anders Kronborg/SVT, Linus Enlund/SVT, Simon Averin Markström/SVT och Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

"Gift vid första ögonkastet" har sannerligen blivit en riktig favorit sedan dess premiär år 2014. Kärlekshistorierna – såväl som uppbrotten – har engagerat tittarna och under årens gång har SVT-programmet gett upphov till en rad snackisar.

Foto: SVT

Minns du till exempel Carbonara-parets intima samtal över... Ja, en skål med pasta? Eller kuddmuren som byggdes mellan Märtha och Axel på bröllopsnatten? 

Nu väntar ännu en säsong av "Gift vid första ögonkastet". Här reder Nyheter24 ut allt du kan tänkas vilja veta om 2026 års upplaga av kärleksrealityn.

Annons
Foto: Jessica Gow/TT

När har Gift vid första ögonkastet 2026 premiär i SVT?

"Gift vid första ögonkastet" 2026 har smygpremiär på SVT Play under fredagen den 3 april. Därefter sänds programmet i SVT1 och SVT Play varje måndag i elva veckor, med start den 6 april. Så här beskriver kanalen den kommande säsongen i ett pressmeddelande:

"Med kemi och stor passion dyker fyra modiga par in i det välkända kärleksexperimentet med huvudet före, övertygade om att “nu hittar jag den rätta”. Vissa tvivlar dock på sig själva och undrar om de är tillräckliga, andra önskar mer sex än sin partner, någon blir upp över öronen förälskad medan andra helst vill kasta in handduken."

Annons

När kommer "Vad hände sen"-avsnittet i GVFÖ 2026?

Den 8 juni sänds det sista avsnittet av "Gift vid första ögonkastet" 2026 och den 15 juni kommer det sedvanliga "Vad hände sen?"-avsnittet. 

Vilka är experter i Gift vid första ögonkastet 2026?

I 2026 års säsong av "Gift vid första ögonkastet är det följande experter som ska hjälpa paren:

  • Suzann Larsdotter, specialist i klinisk sexologi
  • Lemarc Thomas, mathmaking-expert
  • Hana Jamali, psykolog
  • Katarina Blom, psykolog
Annons

I en kommentar till SVT säger Larsdotter så här om den nya säsongen:

– I den här säsongen har vi äntligen matchat programmets första samkönade kvinnliga par och det känns både historiskt, självklart och otroligt spännande! Säsongen bjuder även på sex, passion, konflikter och drama, men också den sårbarhet som alltid finns där när människor försöker hitta kärleken på riktigt.

Suzann Larsdotter. Foto: Alexandra Bengtsson/SvD/TT

Gift vid första ögonkastet 2026 deltagare – de är med i säsongen

Vilka är det då som ska säga ja till varandra vid första ögonkastet? Nedan listar vi alla deltagare i 2026-säsongen.

Annons

Anna Lallo, 28, psykolog från Stockholm

Anna är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026". Foto: Bo Pärletun/SVT

– Jag är lite överväldigad just nu, det är som att jag inte riktigt förstått vad som ska hända, säger Anna till SVT.

Jasmine Rosell, 37, frilans inom event och media från Fårö/Stockholm

Jasmine är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto:Simon Averin Markström/SVT
Annons

– I tidigare relationer har jag inte vågat uttrycka vad jag tycker och tänker, jag har inte vågat se hur jag mår, har Jasmine sagt till SVT.

Amanda Reventlid, 35, marknadschef från Stockholm

Amanda är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto: Linus Enlund/SVT

– Det mysigaste jag vet är när man ligger och kollar på gulliga kattvideor ihop och skrattar, har Amanda sagt till SVT.

John Anväg, 29, avdelningschef inom detaljhandeln från Uppsala

John är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto: Bo Pärletun/SVT
Annons

– När jag var liten kallades jag för Mick Jagger för jag dansade som han, har John sagt till SVT.

Emilia Blomqvist, 28, behandlingsassistent från Uddevalla/Göteborg

Emilia är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto: Anders Kronborg/SVT

– Snart går nervositeten över i ångest! Vill jag verkligen det här?, har Emilia sagt till SVT.

Henrik Fransson, 39, förskolepedagog från Bua/Varberg

Henrik är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto: Simon Averin Markström/SVT
Annons

– Så är det väl med mig – alla känner apan och apan, det är jag, har Henrik sagt till SVT.

Sofie Cassman Eklöf, 35, biokemisk från Torslanda/Göteborg

Sofie är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto: Anders Kronborg/SVT

– Typiskt mig att jag spelar rugby, det är en väldigt social sport, har Sofie sagt till SVT.

Sebastian Nemorin, 32, IT-forensiker från Kristinehamn/Stockholm

Sebastian är med i "Gift vid första ögonkastet" 2026. Foto: Linda Axelsson/SVT
Annons

– Visst känns det som att kärleken väntar, har Sebastian sagt till SVT. 

Kommer du att följa "Gift vid första ögonkastet" 2026? Kommentera nedan!

Kommentarer

Annons
Annons
Annons