Nyheter24
Annons

Gunde lämnar Kompani Svan – ersätts av folkkära artisten

Publicerad: 23 apr. 2026, kl. 10:51
Uppdaterad: 23 apr. 2026, kl. 10:53

I fyra säsonger har tv-tittarna fått se kändisar tränas som elitsoldater under ledning av Gunde Svan. Under den senaste säsongen delade han ledarskapet med Henrik Hjelt. Men när skidikonen nu väljer att gå vidare väntar stora förändringar för tittarfavoriten, vilket Expressen var först med att rapportera. 

Markoolio blir ersättare i Kompani Svan

I samband med att serien får nya programledare döps den också om till ”Kompaniet”. Det blir Petra Malm och Marko ”Markoolio” Lehtosalo som axlar det tuffa ansvaret att drilla kändisarna.

Marko ”Markoolio” Lehtosalo. Bildkälla: Karin Wesslén/TT
Annons

Båda de nya profilerna har en gedigen militär erfarenhet att luta sig mot. Petra Malm har en bakgrund som elitsoldat och är ett välbekant ansikte som tidigare programledare för ”Elitstyrkans hemlighet” och ”Robinson” på TV4. Marko Lehtosalo har i sin tur genomfört sin värnplikt som kustjägare i Finland.

Här är Gundes nya tv-projekt

Den nya säsongen av ”Kompaniet” har premiär på Kanal 5 och HBO Max under hösten.

Gunde Svan försvinner dock inte från rutan. Framöver kommer tittarna i stället att få följa honom i det kommande renoveringsprogrammet ”Gunde & Ferry”, som även det kommer att sändas på HBO Max.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Gunde Svan lämnar tv-succén – ersätts av folkkära artisten