Matjättarna har fått kritik efter prishöjningarna. Ica och Lidl har sänkt priserna och nu hänger Coop med på priskriget.
Under måndagen meddelade Coop att de kommer att sänka priserna på alla färska frukter, grönsaker och bär. Priserna sänkes med 12 procent.
"Med sänkningen vill Coop stötta sina medlemmar, som fått allt högre kostnader under den senaste tiden", skriver matjätten i ett pressmeddelande.
– Vi ser att våra medlemmar har det svårare ekonomiskt nu. De handlar mer av kampanjvaror, utnyttjar medlemserbjudanden i högre grad och flyttar handen i hyllan till billigare alternativ. Vi ser också att fler prioriterar bort den för hälsan så viktiga kategorin frukt och grönt. Det är olyckligt och inte hållbart. Nu gör vi en rejäl sänkning av priserna för att våra medlemmar fortsatt ska kunna prioritera att äta frukt och grönsaker, säger Marie Nygren, vd Coop Sverige.
De sänkta priserna gäller för Coops medlemmar i alla Coopbutiker och online från torsdag 30 mars kl. 05.00 och hela april månad ut.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera eller svara på andra kommentarer.