Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies och adblockeridentifiering för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!

Lauren, 33, dog nästan av sina p-piller – nu vill hon varna andra

- 12/01/2020, 22:21

Lauren Dyer, 33, ramlade plötsligt ihop en dag och fick andningssvårigheter. Det skulle senare visa sig att hennes p-piller hade orsakat två blodproppar vid lungorna.

Lauren Dyer, 33, svimmade plötsligt av när hon befann sig i sitt hem Tamworth i England.

Efter att ha vaknat till igen så hade hon andningssvårigheter och kunde varken gå eller prata.

Två blodproppar

Dyer togs snabbt in till sjukhus där läkare kunde konstatera att hon drabbats av två blodproppar.

Luftvägen till den högra lungan var blockerad av den ena och den andra hade satt sig i nedre delen av den vänstra lungan.

Senare kunde en blodspecialist konstatera att det var Dyers p-piller som hade orsakat blodpropparna.

– Jag fick inga varningstecken, jag bara svimmade, säger hon till Daily Mirror.

Dyer förklarar att blodproppar vanligtvis börjar i benen – som sedan sväller och orsakar smärta.

– Då kan man få hjälp innan de rör sig mot hjärtat eller hjärnan, men mina utvecklades i bäckenområdet och när jag svimmade gick propparna genom mitt hjärta, säger Dryer.

Svårbehandlat

Lauren Dyers hjärtfrekvens var "onormalt hög" i två dagar. Bildkälla: Lauren Dryer/Facebook

På sjukhuset fick 33-åringen blodförtunnande läkemedel för att bekämpa blodpropparna.

Men när hennes tillstånd inte hade förbättrats på 24 timmar beslutade en läkare att hon skulle få starkare medicin.

Den skulle få blodpropparna att dela sig i mindre bitar så att Dyer skulle kunna andas normalt igen.

33-åringen menar att hjärtfrekvensen hade varit "onormalt hög" i två dagar och att det innebar en risk för hjärtproblem.

Dyers uppmaning

Idag mår Dyer bra och menar att hon är glad att vara vid liv.

Men hon uppmanar alla som äter p-piller att prata med sin läkare.

– P-piller ökar risken för blodproppar och det var därför jag hamnade på sjukhus. Det är viktigt för kvinnor att se över andra alternativ, speciellt om du har ätit samma piller i flera år då det ökar risken, säger hon till Daily Mirror.

Läs mer: Man vaknade mitt i natten – av att inbrottstjuv sög på hans tår