Nyheter24
Annons

Nyköping: Polisen rapporterar om bedrägeri

Publicerad: 2 aug. 2022, kl. 13:58
Uppdaterad: 11 okt. 2022, kl. 07:57
Envato.com

"Äldre kvinna utsatt för bedrägeri.", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen i Södermanland rapporterar detta:

11.27 Polis larmades om att en kvinna i Nyköpings kommun, som är cirka 100 år gammal, hade blivit utsatt för ett bedrägeri. En person hade påstått sig ringa från banken med information om att kvinnans kort hade utnyttjats för bedrägeri, och en man kom sedan hem till kvinnan och hämtade kortet och fick då även koden.

11.42 Polis på plats. Patrullen höll förhör och tog uppgifter för en anmälan om bedrägeri. Det ska inte ha försvunnit några större summor från kontot.

Läs mer här.

Info om Bedrägeri brott

Antalet anmälningar av Bedrägeri har ökat i Sverige med 19% mellan 2013-2021 *. Nyköping ligger topp 50 i Sverige i år vad gäller bedrägeri.

Annons

Kort fakta om Nyköping

Nyköping ligger i Södermanland och har 38780 invånare. Per Westerberg, Sveriges riksdags talman åren 2006–2014, kommer från Nyköping.

Google Maps: Nyköping

* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet

Kommentarer

Annons
Annons
Annons