Västerås: Polisen rapporterar om trafikhinder
"Lastbilshaveri orsakade trafikstopp.", skriver polisen på sin hemsida.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Polisen i Västmanland rapporterar detta:
En lastbil havererade på Skallbergsmotet och det blev stopp i trafiken på bland annat väg 56. I samband med haveriet hade en annan lastbil ställt sig bakom och blockerat hela körfältet.
Lastbilen som havererat hade vid 09-tiden bärgats, men det var fortsatt köer på platsen.
Föraren till den andra lastbilen ville på plats inte samarbeta med polis eller flytta på sig, och en anmälan upprättas därför.
Läs mer här.
Info om Trafikhinder brott
Västerås ligger topp 4 i Sverige i år vad gäller trafikhinder.
Staden med mest antal trafikhinder hittills i år är Karlstad, följt av Örebro och Västra Götaland.Kort fakta om Västerås
Västerås är en ort i Västmanland, med 128660 invånare. Stadens tidigaste namn var Westra Aros, Västra Aros, där Västra avser väderstreck och Aros betyder åmynning och syftar på Svartåns utlopp i Mälaren.