Polisen i Uppsala län rapporterar detta:
Larm inkommer från en båtägare gällande att hans båt förflyttas från båtplatsen.
Patrull åker till platsen och får då syn på en båt som bogserar flera båtar ute i Hjulstafjärden. Dragbåten släpper då de bogserade båtarna och flyr från platsen.
Kustbevakning kallas in och i skrivandets stund handlar det om ett 10-tal båtar som är på vift i fjärden. Kustbevakningen bogserar båtarna till småbåtshamn i området.
Polisen uppmanar båtägare i området att kontrollera sina båtar i området söder om Enköping, Märsön, Grönsö med omnejd.
Läs mer här.
Info om Stöld brott
Antalet anmälningar av Stöld har minskat i Sverige med 21% mellan 2013-2021 *. Enköping ligger topp 45 i Sverige i år vad gäller stöld.
Kort fakta om Enköping
Enköping ligger i Uppsala län och har 25071 invånare. Enköping är känt för sina parker och går ibland under benämningen Parkernas stad. Enköping har 24 olika parker, grönområden och planteringar.
* Statistiken kommer från Brottsförebyggande Rådet