Nyheter24
Annons

IMF redo att stödja Ukraina

Publicerad: 25 feb. 2022, kl. 05:07
Internationella valutafondens chef, Kristalina Georgieva. Arkivbild. Foto: TT

Ledarna för Internationella valutafonden (IMF) och Världsbanken varnar för de följder på den globala ekonomin som Rysslands invasion av Ukraina riskerar att leda till. De framhärdar också sitt stöd till Ukraina.

Ämne:

TT

"Konflikten innebär en betydande ekonomisk risk för regionen och världen", säger IMF-chefen Kristalina Georgieva på Twitter.

IMF utvärderar det ekonomiska läget löpande och påpekar att man står redo att stödja sina medlemsländer. Fonden håller redan på att distribuera 2,2 miljarder dollar, motsvarande nästan 21 miljarder kronor, till Ukraina genom ett låneprogram som ska avslutas i juni.

Georgieva säger att IMF också kan komma att skicka pengar till andra länder som påverkas av konflikten, om så skulle behövas.

Ett liknande budskap kommer från Världsbankens chef David Malpass.

"Vi är beredda att omedelbart skicka bistånd till Ukraina" meddelar han i ett uttalande.

Han varnar också för att "den förödande utvecklingen i Ukraina kommer att få långtgående ekonomiska och sociala konsekvenser".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons