Stopp för 'skojiga' lånereklamer, säger Konsumentverket. Arkivbild.
Stopp för 'skojiga' lånereklamer, säger Konsumentverket. Arkivbild. - Foto: Patrik Lundin / SvD / TT

KO förbjuder "skojiga" lånereklamer

Konsumentombudsmannen (KO) förbjuder lånebolagen Lendo, Zmarta, Sambla och Enklare att visa flera av sina reklamfilmer.


Enligt KO framställer filmerna krediter "som ett enkelt sätt att komma till rätta med eventuella ekonomiska problem".

"När man tittar på reklamfilm för samlingslån får man intrycket att lånet är ett lätt och nästan lite skojigt sätt att lösa ekonomiska problem. Men sådan lånereklam är inte tillåten", skriver KO i ett pressmeddelande.

Enligt konsumentkreditlagen måste måttfullhet iakttas vid marknadsföring av krediter. Det innebär att reklamen inte får vilseleda i fråga om ekonomiska konsekvenser av krediten, eller framställa det som en bekymmersfri lösning. Den får inte heller locka till oöverlagda beslut om att binda sig för krediten, enligt KO.

"Många människor riskerar att ta lån som de sedan inte klarar av att betala tillbaka, och därför måste företagen vara neutrala när de informerar om sina krediter", säger Elin Berner, processråd vid KO, i en kommentar.

Bryter företagen mot förbudet riskerar de att dömas att betala ett vite på 1–1,5 miljoner kronor. KO:s beslut kan överklagas.

TT
/
Senaste nytt

Fikabröd nya vapnet mot vildsvinen

Polisen i Åstorp rapporterar om trafikolycka

2 timmar sedan
"En singelolycka med en lastbil inträffar på E4 i höjd med Åstorp.", skriver polisen på sin hemsida.

Viaplay säljer brittiska verksamheten

2 timmar sedan
Viaplay köpte förra året den brittiska strömnings- och tv-kanaloperatören Premier Sports för 387 miljoner kronor. Nu säljer Viaplay tillbaka verksamheten till de tidigare ägarna, rapporterar Dagens industri. Försäljningspriset är hemligt.

USA-börsen: Bilar vinnare – skinka förlorare

3 timmar sedan
Indexrörelserna på New York-börsen var marginella på onsdagen. Breda S&P 500-index backade 0,1 procent och Nasdaqs tekniktunga kompositindex tappade 0,2 procent, medan Dow Jones industriindex stängde oförändrat.

Polisen rapporterar om brand, Solna

3 timmar sedan
"Det kommer ut rök från en bostad i ett flerfamiljshus i Huvudsta", skriver polisen på sin hemsida.

Haninge: Polisen rapporterar om trafikolycka

3 timmar sedan
"En personbil på riksväg 73 i södergående riktning invid trafikplats Jordbro har kört av vägen.", skriver polisen på sin hemsida.