Transportarbetareförbundet har varslat om både strejk och blockad med start klockan 4.30 på måndag. Orsaken är att facket vill se förbättrade villkor för kabinpersonalen.
På fredagen var ännu ingen lösning i sikte.
Samtidigt är flera samtal och möten inplanerade under dagen, enligt Elin Lörnbo som är press- och kommunikationsansvarig på fackförbundet.
Medlingsinstitutet har utsett två medlare, något bud har inte lämnats till parterna – Transport respektive Svenska Flygbranschen – ännu.
Fackets varsel gäller kabinpersonalen inom flera flygbolag, bland annat SAS och Norwegian. Totalt handlar det om hundratals avgångar som riskerar att ställas in under den kommande veckan.
Svenska Flygbranschen har i sin tur svarat med en så kallad spegellockut mot exakt de arbetstagare och tider som facket har tagit ut i strejk.
Resenärer som har frågor uppmanas i första hand att höra av sig till respektive flygbolag.
— Det är många resenärer som hört av sig även till oss. Men vi uppmanar alla att hålla sig uppdaterade och att ha kontakt med sitt flygbolag, säger Elin Lörnbo.