Nyheter24
Annons

Pandemistöd sågas i ny granskning

Publicerad: 18 juni 2025, kl. 05:02
Generösa statsbidrag över kommuner och regioner från dåvarande regering ledde inte till stoppade nedskärningar, enligt ny granskning från Riksrevisionen. Foto: Jessica Gow/TT

Omotiverat höga statsstöd till regioner och kommuner under pandemiåren 2020–2022 kan ha gjort mer skada än nytta, enligt en ny granskning från Riksrevisionen.

Ämne:

Politik

Under åren höjdes de generella statsbidragen med 36 miljarder kronor för att stabilisera ekonomin, en summa betydligt högre än det skattebortfall det syftade till att kompensera.

— Vi har sett tecken på att regioner och kommuner dragit på sig en större kostnadskostym och nya permanenta kostnader i stället för att täcka ett tillfälligt inkomstbortfall, säger Dan Sölverud, projektledare, Riksrevisionen, till TT.

Visst satte pandemin ljus på brister i exempelvis vården som kanske också behöver förbättras även långsiktigt, konstaterar han.

— Men regeringen gick då in med betydligt större stöd än vad deras beräkningar visade behov av, säger han.

Inför framtida kriser råder Riksrevisionen staten att stötta regioner och kommuner, men i högre grad utifrån behov. Om de generösa statsbidragen vid denna tid eldade på inflationsbrasan vet Sölverud inte.

— Det är fullt möjligt. Det borde någon undersöka, säger han.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons