Nyheter24
Annons

Thedéen: Kriget ökar osäkerheten om räntan

Publicerad: 24 juni 2025, kl. 15:38
Riksbankschef Erik Thedéen tycker det är för tidigt att säga hur kriget mellan Iran och Israel kan påverka kommande räntebesked. Arkivbild. Foto: Claudio Bresciani/TT

Förra veckan sänkte Riksbanken styrräntan och flaggade samtidigt för att ytterligare en sänkning kan komma senare i år. Riksbankschef Erik Thedéen tycker att det är för tidigt att säga hur den senaste veckans eskalering i Mellanöstern kan påverka räntebeslutet.

— Nu får vi se var det här tar vägen. Det är klart att det i någon mån har ökat osäkerheten men det är ett rörligt mål. Det ändras från en dag till en annan, säger han.

Den underliggande kraften i svensk ekonomi är, enligt Erik Thedéen, trots allt fortsatt god.

— Det är därför inte alls säkert att vi kommer att sänka räntan. Jag kan inte se att den senaste utvecklingen har ändrat bilden så pass att vi skulle ha något annat besked i dag, säger han.

Oljepriser påverkar

För svensk ekonomi är den största risken med kriget stigande oljepriser, och med det stigande inflation.

Annons

— Det är den direkta effekten. Sedan har du den här dämpningen av investeringar och konsumtion som kommer av osäkerheten. Den effekten var stor redan innan, och då är frågan om det här gör det ännu värre, men det är för tidigt att säga, säger han.

Nyligen meddelade regeringen att amorteringkravet för bolån ska lättas upp. Bland annat ska det utökade amorteringskravet, som bygger på inkomst, slopas. Ett förslag som Erik Thedéen ser risker med.

— Vi kommer med ett remissvar så jag ska inte föregripa det, men det är olyckligt att det inte finns någon gräns relaterat till inkomsten i det här förslaget, säger han.

Kan bli problem

Risken är enligt Thedéen en situation där storleken på hushållens lån ökar snabbt i relation till inkomsterna. Något som kan bli ett problem om räntorna stiger.

I den utredning som regeringens förslag bygger på fanns ett inkomsttak med.

— Det var en gräns som jag tyckte var väldigt hög, men det fanns i varje fall en gräns. Det har man av olika skäl valt att inte ha med, säger han.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons