Nyheter24
Annons

Elprisstöd går igenom med hjälp av SD

Publicerad: 2 feb. 2022, kl. 14:20
Uppdaterad: 2 feb. 2022, kl. 17:20
Många konsumenter famlar i mörkret efter att ha fått dyra elräkningar. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

— Många av hushållen har förmodligen börjat räkna med de här pengarna redan och skulle vi säga nej till regeringen och det sedan visar sig att det andra förslaget inte är framkomligt så får ju hushållen noll, säger Oscar Sjöstedt, ekonomisk-politisk talesperson för SD.

— Det är vi inte så intresserade av, vi vill ju hjälpa hushållen, säger Sjöstedt om partiets beslut, som Dagens Industri var först att rapportera om.

Men Sverigedemokraterna vill lite längre fram, om möjligt från 1 juli år, se en permanent sänkning av elskatten med cirka 9 öre per kilowattimme (kWh) Det skulle motsvara en sänkning av skatten med 25 procent. Också Liberalerna har lagt ett förslag om en sänkning av elskatten, men något mindre än SD:s förslag.

Enligt Sjöstedt skulle en sänkning med 9 öre kosta statskassan uppemot 7 miljarder i minskade intäkter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons