Nyheter24
Annons

Roks larmar: Utsatta kvinnor väljer AI framför jourer

Publicerad: 11 jan. 2026, kl. 09:46
Det senaste året har Roks noterat att våldsutsatta tjejer vänt sig till AI innan de kontaktat en av deras jourer för stöd. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Allt färre vänder sig till landets kvinno- och tjejjourer för stöd – i stället vänder de sig till AI, enligt Riksorganisationen för kvinno- och tjejjourer i Sverige (Roks) som nu larmar om utvecklingen.

— Det senaste året har vi upptäckt att unga kvinnor och tjejer som kontaktat oss säger att de skrivit eller pratat med AI först, säger Adine Samadi.

”AI kan kännas väldigt tryggt”

Roks ordförande kan förstå att kvinnorna väljer metoden.

— En förövare är proffs på att lägga över skam och skuld på kvinnorna som blivit utsatta för våld. De är livrädda för att inte bli trodda och då kan AI kännas väldigt tryggt, säger Samadi.

Men AI kan samtidigt vara bristfälligt när kvinnorna söker stöd.

— Förutom att det riskerar att bekräfta förövarens syn, om att kvinnorna är en del av problemet, så vet vi inte vad som händer med informationen. Den kan inte heller ge det mänskliga stöd som jourerna kan.

Samadi säger att kvinnorna själva måste kunna välja om de vill använda AI, men att det behövs kunskap om vad det innebär.

Projekt om framtidens stöd

Riksorganisationen ska genomföra ett projekt som väntas pågå hela året och kallas ”Framtidens stöd för tjejer och unga kvinnor”. På så sätt hoppas de nå ut till de som behöver stöd. Flera tjejjourer har redan påbörjat kampanjer.

— AI har skapat en konkurrens som inte är gynnsam för dessa kvinnor, därför är det viktigt att veta varför de väljer att vända sig dit, säger Adine Samadi.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Roks larmar: Utsatta kvinnor väljer AI framför jourer